Share on telegram
Share on google
Share on whatsapp
Share on email

آشنایی با علائم روی ظروف روغن موتور

سینتتیک، نیمه سینتتیک و مینرال

ممکن است بر روی ظرف روغن موتور، یکی از عبارات بالا را مشاهده کنید. عباراتی که ماده مبنی روغن را مشخص می کند. روغن مینرال، روغنی است که بر پایه نفت خام ساخته می‌شود و سال‌هاست در خودروها به کار می‌رود. روغن سینتتیک، روغنی است که از ترکیبات شیمیایی یا پلیمراسیون هیدروکربن‌ها تولید می‌شود. روغن نمیه سینتتیک، مخلوطی است از روغن سنتتیک و مینرال (ارگانیک). این نوع روغن کیفیت روغن‌های سنتتیک را ندارد،

اما در شرایط سخت نظیر دماهای بالا یا بار زیاد، عملکرد بهتری نسبت به نوع مینرال از خود نشان می‌دهد و بیشتر در وانت‌ها و شاسی‌بلندها مصرف می‌شود. قیمت این روغن نیز کمی بیشتر از مینرال‌ها است.

استاندارد  SAE

SAE در واقع مخفف عبارت Society Of Automotive Engineers  و به معنی انجمن مهندسین خودرو است. استاندارد SAE در واقع پروتکلی است که تولیدکنندگان روغن موتور بر اساس آن اعداد مندرج شده بر روی بسته‌بندی روغن موتور‌ها را تعیین می‌کنند. این اعداد بین 0 تا 60 هستند که نشان‌دهنده گرانروی یا همان ویسکوزیته روغن موتور است. عدد 0 بر اساس این استاندارد نشان‌دهنده‌ی کمترین میزان گرانروی بوده و بیان‌گر روغن موتوری است که به راحتی جاری می‌شود.

W چیست؟

حرف W که بر روی ظرف روغن ها نوشته می شود مخفف کلمه Winter است، البته به این معنی نیست که این روغن برای فصل سرد مناسب است. حرف W همیشه بین 2 عدد نوشته می شود. این دو عدد بازه حرارتی که دمای روغن در هر درجه حرارتی از این بازه خارج نمی شود. البته 10 و 40 نشانه درجه حرارت نیست و با توجه به جدول استاندارد SAE تعیین می‌شود.

استاندارد API

API مخفف عبارت American Petroleum Institute و به معنی موسسه‌ی نفت آمریکا است. استاندارد‌های این موسسه تعیین کننده کیفیت و نوع روغن موتور‌ها است. براساس این استاندارد اگر روغن موتوری مناسب خودرو‌های دیزلی باشد، بر روی آن حروف API C درج می‌گردد و اگر روغن موتوری برای اتومبیل‌های بنزینی کاربرد داشته باشد، بر روی بسته‌بندی آن API S مندرج می‌شود. حرف دیگر که بعد از S قرار می‌گیرد، می تواند از A تا N متغیر باشد و نشان دهنده تکنولوژی به کار رفته در ساخت آن روغن موتور به شمار می‌رود. هرچه این عدد به N نزدیک تر باشد، تکنولوژی به کار رفته در ساخت آن جدید تر است و برای خودروهای مدرن تر ساخته شده است.

درباره ما

شرکت بین المللی پترو انرژی ارگ در سال 1396 به بهره برداری رسید تا در زمینه تولید روغن های پایه و روغن موتور فعالیت نماید.از آنجا که کیفیت مطلوب و جلب رضایت مشتری برای شرکت پترو انرژی ارگ در اولویت قراردارد در این مجموعه با بهره بردن از بهترین متخصصان و کارشناسان داخلی نهایت تلاش خود را انجام داد تا با بهره گیری از دانش روز و استاندارد های رایج در دنیا با کادر مدیریتی مجرب، محصولی مدرن با بهترین کیفیت موجود در کشور را به بازار عرضه نماید.

پست های اخیر

ما را در شبکه های مجازی دنبال کنید